Milyen szolgáltatásokat nyújt az idegenforgalom?
Az idegenforgalom a világ minden országában több százezer ember számára teremt munkahelyet. Egy külföldről érkező turista számos szolgáltatást vesz igénybe, számos dologért ad pénzt. Hogy is működik mindez?
[wp_ad_camp_1]
Vegyük példának, hogy turistacsoport érkezik külföldről Budapestre, a Liszt Ferenc repülőtérre. Hazájában kifizette a turistairodának a részvételi díjat, biztosítást kötött és megvásárolta a repülőjegyet. A repülőterek több ezer embert foglalkoztatnak, amire nem lenne szükség, ha nem lenne annyi turista. A repülőtérről bérelt busszal vagy taxival utaznak a szállodájukba, ahol szobát vesznek ki. A szoba bérlésével együtt valószínűleg a szálloda éttermét és bárját is használni fogják, mivel reggelizni kell valahol, valamint az esti beszélgetésekhez jól jön egy ital. Ráadásul a szálloda számos más szolgáltatását (fodrász, uszoda, masszázs) is igénybe veszik. A szállodák személyzetének az ételről, italról, tisztaságról, csomagok pakolásáról, adminisztrációról és még számos apróságról kell gondoskodni, így a dolog ezen része is több száz ember munkáját adja.
A túrista ezen kívül turistabuszos kirándulásokon vesz részt, múzeumokat látogat, esetleg elmegy az operába. Számos vendéglátóegységben fogyaszt és szuveníreket vásárol. A városban taxival közlekedik, fontosabb helyeken idegenvezetőt fogad. A szolgáltatások igénybevételének nagy része többszörösen is ismétlődik magyarországi tartózkodásuk alatt. A felszolgálónak borravalót adnak, az ajándékboltban egy halom pénzt költenek el, így a pincérre folyamatosan szükség van, ahogy az ajándékboltos vállalkozóra és annak személyzetére is. Minél több a turista annál több eladó kell egy boltba, hogy mindenkivel tudjanak foglalkozni.